12 Şubat 2006

Rakının en güzel insanına bir tribute

Şimdi bakıyorum da iki sene geçmiş ve hem ben hem de Freko uyumuşuz afedersiniz manda malakları gibi. Cem Karaca'dan bahsediyorum elbette ölümünün üzerinden iki sene geçen Anadolu Rock denilen akımın hırçın delikanlısından. Bir kucuk tribute yapalım isterim babaya, şöyle ki :

Cem Karacanın profesyonel yaşamı "apaşlar" grubunun solistliğini üstlenerek başlar. Bu grupla Hürriyet gazetesinin düzenlemiş olduğu Altın Mikrofon yarışmasına katılırlar. Ve söyledikleri Emrah parçasıylada dereceye girip adlarını duyururlar. Bu dönemde Cem Karaca iki kulvarda öne çıktı. Biri Pop müziğin alışılmış formlarına bağlı fakat güzel şarkı sözleriyle desteklenen yorumlar, diğeri ise Anadolu ezgilerinin pop-rock la buluştuğu farklı bir yorumdu. Bazı parçaların sözlerinde toplumsal gerçekler , yaşanılanlar yansıtılmaya başlandı. Tepkiler , isyanlar ve Cem Karacanın mükemmel yorumuyla şarkılar insanlar gözünde çok yol katetti .1969 da apaşlardan ayrılan Cem Karaca Basçısı Seyhan Karabay la birlikte Kardaşlar grubunu kurdu. Cem Karaca ve arkadaşları bu dönemde Anadolu Rock denilen tarzı yarattılar. Onlar bu dönemde bu kimliğe sahip çıkan tek gruptu. 12 Mart döneminin baskıcı atmosferine karşı durdular.

1972 de Kardaşlar dağıldı. Cem Karaca işte bu dönemde Moğollar'la buluştu. Moğollarla birlikte çıkardığı "namus belsı" albümü çok geniş kitlelere ulaştı. Rock temaları artık eskisinden daha da ağır basıyordu. Bundan sonra "Dervişan" adlı grubu kurdu. Bu dönem sanatçının en radikal müzik dönemiydi. Tamirci Çırağı ve 1 mayıs bu dönemde ortaya çıktı.Cem Karaca çalışmalarının çoğunda bu bozuk düzene isyan etti.

Cem Karaca bundan sonra da "Edirdahan" grubunu kurar. Bu grupla "Safinaz" adını verdiği albümü yapar. Albüme adını veren Safinaz bu ükede yapılan ilk rock opersı olarak bilinir. Ve bu albümde Nazım Hikmet ve Ahmet Arifin iki uzun şiirini besteler Cem karaca.

1979 da yoğun baskılar sonucu Almanya'ya gider. Burada ülkenin önemli orkestralarıyla çalışmalarını sürdürür. Yeni besteler yapılr. 1987 de Türkiyeye geri döner. Ama "Turgut Özal'ın elini öptü de geldi" söylentileriyle birlikte de gelir. Dünya görüşündeki yumuşama Cem Karacanın bazı kesimler tarafından yadırganmasına sebep olur. Müzik ruhundan fazla ödün vermeyen Cem Karaca , Bu dönemden sonra "Merhaba Gençler ve Her zaman genç kalanlar" , "Töre" , "Yiyin Efendiler" , "Nerde Kalmıştık" ve "Bindik bir alemete" isimli albümleri yapar. Bazı albümleri Cahit Berkay ve Uğur Dikmen ile beraber yapar Cem Karaca. Ağır Roman filmindeki yeniden yorumlanmış "Resimdeki Göz Yaşları" ile yeniden gündeme oturur. Son albümünde ise Moğollar ve Kurtalan Ekspres üyeleriyle çalışır. Birkaç şiir çalışmasında yer alır Hep Kahır şarkısını burada yeniden şiir şeklinde okur. Kahpe Bizans fiminde küçük de bir yer alan Cem Karaca bu filmin soundtrackında 3 şarkı seslendirir.

Türkiyede artık bir çok şey değişti. Ecevitin eski Ecevit olmadığı gibi. Artık bir zamanların radikal tutumlu insanları, bu radikal tutumundan zamanla vazgeçtiler. Cem Karaca bir söyleşisinde eskiden siyah ve beyaz vardı ama artık ben gri tonlardayım der. Ve aynı programda ben hala solcuyum ama inançlıyımda der. Cem Karaca Müzik Felsefesinden hiç ödün vermedi. Toplumsal sorunlar ve sevgi, Anadolu ezgileri hep müziğinde yer aldı.

ve Bir pazar sabahı 8 şubat 2004 te solunum yetmezliği sebebiyle geçirilen kalp krizi nedeniyle aramızdan ayrıldı. O istememişti devlet töreni ve alkışlar... Kırgın oldugunu söylüyordu arkadaşları devlete... ve yakışır bir biçimde aramıza veda etti.

Son olarak şunu da yazalım da tam olsun :

"Sevda kuşun kanadında ürkütürsen tutamazsın
Ökseyle sapanla vurursun da saramazsın
Hayat sırrının suyunu çeşmelerde bulamazsın
Ansızın bir deli çayda içersinde kanamazsın "

6 yorum:

 1. Allah rahmet eylesin büyük sanatçıydı. Son olarak birde M. Fethullah Gülen'in Hep Kahır adlı şiirini muhteşem bir şekilde yorumlamıştı eklememek olmaz...

  YanıtlaSil
 2. babacım haklısın çok şahane uyuduk belki tarih olarak.. amma biz babayı kulağımızdan ve gönlümüzden nezaman eksik etmişiz de, yılda bir gün ananların arasına katalım kendimizi.. bu tarz düşünce yapısında olanlar için gel beraber patlatalım:

  "de lan!"

  YanıtlaSil
 3. yalnız "Hep Kahır" Cem Karaca'nın kendi şiiridir, Fethullah Gülen'in değil.. muazzam bir şiirdir evet ve muazzam yorum..

  YanıtlaSil
 4. bendeniz rahmetliyi fen fakültesi'ndeki bir konserinde canlı izlemiştim. o zamanlar rap rap albümü yeni çıkmıştı vs..sahne performansı müthişti..pek güzel bir iki saat geçirmiştik, asla unutmam. valla yapalım bir akşam şöyle, cem karaca gecesi gibi birşey..perde olur, plazma olur, yalnız dinlemek olur..şekil mühim değil,birlikte dinleyelim derim.

  YanıtlaSil
 5. saklıkentte bir konseri olacakti sanirim 26 ya da 27 subat tarihli, arkadasimla bilet almistik, o konsere cikamadan oldu cem baba. icimde kalmistir, daha once defalarca izlemis olmama ragmen..

  YanıtlaSil
 6. ölmeden bir hafta önce tanıştım...yaga diye biyerde.. bu dünyaya bi cem karaca geldi elini sıkmak ve tanışmak istedim dedim... estafurullah genç adam dedi ve biraz konuştuk... bir hafta sonra öldüğünü öğrendiğimde çok üzülmüştüm....

  bence türkiye de rock yapan tek adamdı...çok üzüldüm....

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.