30 Mart 2006

closer.. başka bir bakış açısı..


merak ettim, indirdim -evet yaptım bunu- ve anca bugün seyrettim.. sevgili elixir kardeşim ekşi sözlükte çaylak olduğu vakitleri burada geçirirken post ettiydi de üç blog hanımı altına methiyeler düzüverdiydi bu filmi.. dedim herhalde bir bildikleri var, zevklerine güvendiğim insanlar bunlar, ama şu oldu bu oldu kısmet bugüne imiş işte..
!!!komple spoiler doludur!!!!
efem, filmin giriş sekansı çok hoş, her er kişinin başına gelmesini isteyebileceği türden bir tanışma, ve fakat gazetenin önünde hatunun striptizci olduğunu söylediği an abinin soğuyup "eheh hadi görüşürüz" türünden ikilemesi fakat yoldan dönüp gelmesi pek keyifliydi, ve hatta koca filmin keyifli olduğu yegane andı.. bundan sonrası hep karmaşık ve çelişkili kişiliklerin ilişkileri ile dolu..
güzel türkçemizde konuya ilişkin bir dolu atasözü ve deyim var, such as "seversen skilirsin, skersen sevilirsin", efendime söyleyeyim "deve dikeni insan skeni sever", ya da ne bileyim "kaçan kovalanır, kovalanan kaçar" falan..
"madem eski kocanla yattın diye bu dürzü seni bırakınca, huzuru gene eski kocada bulacaktın, ne demeye bi sene boyunca adamı boynuzladın a kaltak" deyu haykırasım geldi julia roberts'e film sonunda.. ve her iki herif de karaktersizin, zavallının önde gideni.. biri önündekinden yemeyi bilmiyor, illa başkasının çorbasına kaşık daldıracak, hatta daldırmakla kalmayıp çorbayı sahiplenecek, öbürü de yabancının kaşığıyla mundar olmuş çorbayı tekrar ısıtıp içmek için debelenecek.. hani erkeklik, hani gurur, hani "sittirin lan" bakışı.. kadınların filmi beğenmesine diyecek birşey yok, çünkü onlara göre çekilmiş, ve fakat filmi seyredecek ben civar adamlardan ne bir itiraf beklesinler ne de bir mimik, çünkü ataerkil adamların böyle küçük ibneliklere orospuluklara karnı toktur.. ha, ben bu filmden etkilendim, aman da aman diyen adam gaydir, değilse de içten içe vardır bi ibnelik:)
cüneyt arkın - erol taş filmleriyle büyümüş bir nesle böyle şeyleri sunduğunuz vakit yukarıdaki paragrafa katlanacaksınız sevgili yönetmen, her ne kadar türkçe bilmiyor olsanız da..
dur şurdan vadi ikinci sezon çakırlı bölümlerden koyayım da neşemizi bulalım, ne lan bu böyle, içim karardı akşam akşam:))

7 yorum:

 1. ya siz ataerkil bir nesille marjinal bir gençlik arasında kalmış bir kuşaksınız sizin işiniz de zor ortak :)

  YanıtlaSil
 2. evelallah köküne kadar ataerkiliz amma marjinalle marjinal olmayı biliriz çok şükür:)

  YanıtlaSil
 3. bi uzayın diyecegim müsadenizle...

  YanıtlaSil
 4. ben clive owen'n pislik karakterine hasta oldum şahsen
  ne demişler:
  "revenge is a dish best served cold"
  adam çözmüş karısını, sadece bekliyor ve mikiyor, çok hoş.
  böyle pislik olabilmek lazım eheh

  ha bu arada ben hastayken blog coşmuş, ne iş..

  YanıtlaSil
 5. ben pek katilamicam. ee herkes sizin gibi mukemmel deil freko beycim, biz kullarin hatalari da var. bu filmdeki karakterler de boyleydi nitekim, film kusursuzlugu yoktu. bir de ask boyle bi sey iste, ota da konuyo boka da. ki sizi bilmem ama benim hep boka konuyo :))filmle ilgili hersey bir yana, aldatildigini ogrenen kadin ve erkek tepkileri icin dahi seyredilir diyorum, cunku prototipler. budur.
  ha bu arada insanlar sms ile ayrilsin, bilemedin maille der bitiririm.

  YanıtlaSil
 6. yau dedik zati filmi çekmiş fatoya göre, uymuyo ki aliye veliye.. budur benim hezeyanım:)

  YanıtlaSil
 7. filmin guzelligi seyredenin rahatsiz olmasi budur mevzu, yoksa kim kimi sikiyo aman yetiseyim falan isin salatasi..sevdigine sevindim baba..
  Demistim daha once..
  ilk goruste bakip asik oluyosan, bakmaktan hic vazgecmezsin diye..bole oltalamis mayk abi..tabii reklam kokmuyo bu mayk'in yaptigi hareketler.

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.