03 Temmuz 2006

kodır aranıyor..

bilenler bilir, aylardır tahinpekmez.org altyapısı için çeşitli beyin fırtınaları sürdürmekteyim.. kâh kıçımdan fasilite üretiyorum, kâh 100 kişiye soruyorum nedir arkadaşım görüşünüz diye, nihayetinde konsept belli fakat fasiliteler eksik işte.. halk daha rahat onlayn olmak istiyor, şak diye aradığını bulmak istiyor, pat diye istediğini yazmak istiyor, ama iblis blogger yazılımı bi yere kadar izin veriyor.. hadi ben ha deyince herkese selam edebiliyorum, çünkü herkes -ama herkes- msn listemde mevcut, amma velakin üyelerimizden merlin efendinin birzamanlar buyurduğu gibi, "türk genci tanışmak istiyor", gerekirse "haksızsın ibne" diyebilmek istiyor, en azından "naaber kanka" gibisinden selam etmek istiyor (yemediniz evet)..
geyik bir yana, kafamızda kolay, fakat işlevi şahane fasiliteler şekillendi, dallandı budaklandı, amma kod ile bütün ilişkisini sinclair zx spectrum 48 k alette öğrenmiş, oradan 286'ya terfi edince bütün kodırlık hayalleri yıkılmış -aabi adamlar yapmış diye diye- ve kendini güzide bir kullanıcı olmaya vakfetmiş bir kimse olarak, bu işlerden -günümüz kodlarından- malesef zerrece anlamamaktayım.. ayrıca, güvendiğimiz hertürlü "aabi biz hallederiz, sana bişi olmasın, yürrü be kim tutar" gazcısı arkadaşların hepsi domates çıktı, isim / nick telaffuz etmeye gerek yok, herkes kabahatiyle yaşar.. ha elbet bir gün dövücem, o ayrı konu, freko altı aya varan sürelerde maymun edilmemelidir, bilmek lazım:)
hal böyleyken, kod işinden anlayan (php falan böyle şeyler), drupal olayını yemiş hatta mümkünse bitirmiş, dayağa ve "lan olm bak şurası iyi oldu da esas şöyle yapsamıydık ki ehiehi" şeklinde ani gelişen yeni fikirlere açık, parada pulda gözü olmayan lakin freko abisinin / kardeşinin ful benefit ortamlarından en az onun kadar yararlanacağından emin olan -konuyla ilgili olarak bilenler bilmeyenlere anlatabilir- bir veya birden fazla kodıra, bu güzide sitenin sayısal tabanını yıkmak dileğindeyim..
bu post'a da uygun cevap gelmezse, daha da oturucam php öğrenicem, kralını yazıcam, aklınızı alıcam, frekonun sözü bu! hayır, aldık hostingi bilmemne, 2 aydır taksimetre çalışıyor, tık diyemedik..
hadi bakayım sol frame'deki kontribütör kardeşler, aranızda nice cevherler var, biliyorum.. bi el atın da kaldıralım şu siteyi ayağa, canlarım benim..
frekman revoluşıns, kodır besleme adayı
öküzleme edit: başuvurular tabi ki frackman @ gmail com (böyle yazma nedenimiz malum, spam olayı)

6 yorum:

 1. dünden beri hiçbir yorum gelmemiş olması, ahalinin konuyla yakın ilgisini, birşeyler yapma azmiyle yanıp tutuştuğunu gösteriyor tabi:)) (dün ben yazacaktım valla ama makine kilitlendi o sırada, bik bik , kem küm)

  şimdi önceki bendeki malzemeyi sunayım.efenim bendeniz, html ile basit siteler yapmaktayım. bunların içine java apletleri ile küçük şirinlikler falan koymaktayım zaman zaman. php olayıyla yeni yeni ilgileniyoruz. şimdilik, hazır php scriptlerini indirip kendimize uyarlama şeklinde çalışıyoruz. ne bileyim bir php form olur falan filan. netteki kod sitelerinde bir sürü hazır portal kodu, yok efenim üyelik scripti, mesajlaşma fasitilesi falan bulunmakta. bunlar alınıp uyarlanabilir. bendenizin önerisi şu şekilde olacaktır:

  önce planlı bir yürüyüş yapalım. sitenin içinde olacakları, düz bir html sayfasında yerine koyalım. yani anasayfayı açınca karşımıza ne çıkacaksa, onun linkleri çalışmayan bir maketini yapalım frontpage'de. bu konuda eldeki verileri, "ahan da şu şu linkler olacak, şurada bilmemne fasilitesi olacak" şeklindeki önceki kararlarınızı bana bildirirseniz, size güzel bir taslak hazırlarım. önce taslağı hazırlarız, yayınlarız, arkadaşlar fikirlerini sunarlar..bir arkadaş çıkar "şu renkleri şöyle yapalım, ahan mesela örnek tasarım böyle olsun" gibi bir fikir sunar.(çünkü bir taslağın üzerinde konuşmak daha kolaydır,insanlar gaza gelir hem). orasından çekiştirip burasından çekiştiririz, nihai şeklini buluruz. ondan sonra kodlamaya girişiriz.işimize yarayacak hazır scriptleri buluruz. bu arada bendenizin bu tür işlerde "lan mıstaa, şu kodu kopyaladık ettik ama çalışmıyo, hallediver iki dakka" diyerek kafasını ütülediğimiz bir iki arkadaşımız var..olmadı cebine üç beş kuruş sıkıştırıp ondan yardım da alırız. veya sıkıştırmayız, yine yardım alırız falan..
  (arada iki telefon bi komşu geldi dağıldım ben, bağlıyorum)

  yani diyeceğim odur ki, önce elde olan verileri ortaya döküp "ahanda şunlar şunlar olacak" diyeceğimiz bir anasayfa taslağı hazırlayalım, düz html ile.bunu ortaya yayınlayalım..üzerinde değişikliklerimizi yapalım.sonrasında kodlama için uğraşırız..taslak hazırlama çalışmalarını üstlenmeye, yürütmeye, koordine etmeye talibim.
  derim ben..öpmişumdur

  YanıtlaSil
 2. mecburi istikamet "net"sizlikten dolayı gec gelen cevap : gonul ister tabii bi islerin ucundan tutmak amma ve lakin bu islere bi turlu vakif olamadigim icin sessiz kalmaktayim.. saygilar efenim : )

  YanıtlaSil
 3. vallahi bende bu postu okudugumda çok sevindim ama içimden dede ben bu işlerden hiç anlamam tarzında bir comment girmek istemediğimden boş geçtim. elinherifine tamamen katılıyorum yapalım bir brainstorming.

  YanıtlaSil
 4. 10 PRINT ALLAH
  20 GOTO 10

  ALLAH ALLAH
  ALLAH ALLAH
  ALLAH ALLAH
  ALLAH ALLAH
  ALLAH ALLAH
  ALLAH ALLAH
  ALLAH ALLAH
  ALLAH ALLAH
  ALLAH ALLAH
  ALLAH ALLAH
  ALLAH ALLAH

  ctrl+break


  ...

  follow the white rabit..

  YanıtlaSil
 5. elinherifi@yahoo.com şeklinde bir mail adresim var..buraya sitenin şurasında bu olsun,şöyle böyle bir link olsun vs türü aklınızdan ne kadar kelime geçiyorsa yazınız. hepsini derleyip toparlayayım, bir tane demo yapayım..sonra sağından solundan çekiştirmeye başlarız.

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.