07 Temmuz 2006

mail alıp verip göt büyütürken

Başlık için özür dileyerek başlayayım. Azbuçuk sinirliyim. Hemen dalıyorum mevzuya.
Bilen bilir, bendeniz reklamcıyım. Naçizane baskı işleri vs yaparken bir yandan da web siteleri yaparım felan. Müşterilere mail hesabı da açıyoruz haliyle. Bugüne kadar karşıma bir tane bile, Allah rızası için yazıyla bir rakamla bir tane bile, açtığım mail hesabını outlook'a kurmayı bilen ofis elemanına rastlamadım. Birazdan da sırf bir mail hesabını outlook express programına kurmak için kalkıp Mecidiyeköy'e gideceğim. O mail hesaplarını kullanacak insanların hepsi "ofis elemanı" hepsi "bilgisayar kullanmasını biliyorum" , hepsi "kariyer hedefi olan" , hepsi günde elli tane forward mail atıyor veya atacak. Ulan hergün gelen bebek köpek resimlerini forwardlamaya harcadığın zamanın onda birini şu programa nasıl hesap eklenir öğrenmek için harcasana. Adama/kıza telefonda tarif edeyim ben size diyorsun "ay ben beceremem, bi zahmet geliverseniz" diyor. "Orada başka bilen yok mu" diyorum, daha hiç sormaya bile gerek görmeden "yok bilmezler" diyor. Siz buna bir isim verin, ben veremiyorum, küfrediyorum sadece..

Birşeyin sadece nasıl kullanıldığını öğrenmeyin noolursunuz, nasıl çalıştığını da merak edin.
öperim gözlerinizden

8 yorum:

 1. hmmm bu konularda kızkardeş / enişte kullanan bir kimse olarak ayarımı aldım, susuyorum:)

  YanıtlaSil
 2. ya ben de evdeki pc de beceremiyorum eş dost saolsun yardım ediolar... bıktım lan pc yüzünden millete bira ısmarlamkatn... atarım pc yi içerim biramı nedir yani...

  (bu arada yeni post atma mevzusunu evdeki pc de beceremeyip işteki mac le yapabiliyorum sadece o ayrı...(taam lan taam salaaz işte ne var)

  YanıtlaSil
 3. estagfurullah, ayar mayar ne haddimize ama derdim var dinleyin dağlar..
  daha dün akşam bir telefon geldi, bir müşterim hanımdan. eve yeni gelmişim, çorbaya yeni oturmuşum, saat on..salya sümük telaşlı bir ses..aman efenim, bilgisayarıma virüs bulaştı, en son siz bi temizlik yapmıştınız (üç gün önce) o günden beri valla açmadım bilgisayarı..ee ne yapıyor bu virüs..bazı harflere basınca harf yerine rakam çıkıyor..alet laptop..virüs değildir o diyorsun ama kadın hiçbirşey bilmiyor..iştahım da kaçtı..sinirle kalktım, o yorgunluğun üzerine evde on dakika oturmadan yola koyuldum..ne oldu dersiniz? fn tuşuna basıp numlock tuşuna bastım. bitti olay..numara fonksiyonunu klavyeye atamış , nasıl yapmışsa..

  bu arada mecidiyeköy'e gidip mail hesaplarını kurdum. kurarken vatandaş telsiz telefonu alıp yan odada bik bik bik sohbet etti..yanıma gelip "bu iş nasıl oluyor" diye bakma gereği duymadı. muhtemelen en geç yarın, "yav biz nasıl mail atcaz, bi gelip gösterseniz" diye beni arayacaktır. insan ne göstereceğini şaşırıyor bu durumlarda tabi.

  my rabbim, give to me bi çuval sabır

  YanıtlaSil
 4. vallahi bende şimdiye kadar outlook express kullanmadım. ne biliyim gerek duymuyorum, ama inanıyorumki üstün ileri zekam ile(!) bu durumu anında çözebilirim. elinherifi haklı, aynı mevzu eşe dosta format atıp, oyun kurmakda da geçerli...

  YanıtlaSil
 5. olayın sadece örnekten ibaret bir serzeniş olmadığının farkındayım ama bir de diğer taraftan bakalım .

  sevgili elinherifi biliyorsunuz di mi o mail hesaplarını insanların tek tıkla kurmasını sağlayan ufak programlar falan var.müşterilerinizi suçlayacağınıza siz onu hazırlamayı öğrenebilirsiniz misal.hem verdiğiniz hizmete de kalitenin a babasını katmış olursunuz.ben olsam fiyatı bile yükseltirdim.hadi onu geçtim en basitinden bir imaj dosyası hazırlayıp orda bir kere yazıp çizseniz durumu imajlarla falan öyle gönderseniz müşterilerinize.açın gmail'i orda yapılmışı var zaten, kopyalayıp ordan biraz alterasyon yapacaksınız.çok mu zor ?

  diğer verdiğiniz örnek de sizin biraz iş açısından emule modunda takıldığınızı düşündürdü bana.gece 10 da kalkıp o insana gitmek profesyonellik değildir de çok iyi niyetli olmaktır.bu tarz iyi niyetler gösterilince de konuşulmaması lazımdır.

  orda burda sağda solda sistem admin vs gibi görevlerle çalışıp da şirket çalışanlarının ne kadar aptal olduğu, en basit şeyler için onları çağırmasıyla dalga geçenlere de hep aynı şeyi söylüyorum.yapmayın, öğretin.gidip patronunuza "efendim bakın böyleyken böyledir bu tür bilgisizlikler nedeniyle şu kadar zaman ve emek kaybediyoruz 3 saatlik bir temel eğitim planladım kafamda herkesin katılmasının zorunlu olması lazım lütfen siz organize ediniz" diyemiyor musunuz ? neeeeeaaaaah.yapmaktansa sızlanmak daha kolay.

  kurtulmak lazım bu şekilde düşünmekten.ben yukardaki gibi düşünüyorum da yazdım.polemik olmasın lütfen.

  YanıtlaSil
 6. düşünmekte devam ediniz. kendi işinizi yapmak, kendi yaptığınızı satmak, bilmeyenlere satmak, "benim tanıdık dayıoğluna yaptırırız bi site icabında" diye düşünüp size vereceği her kuruşun nedenini soran insanlara en uygun çözümleri sunmaya çalışmak gibi aktivitelerde bulunursanız umarım böyle düşünmeye devam edersiniz.
  günde elli kere mail atan insanlardan en azından telefonda yapılacak bir tarifle bir mail hesabını kurabilmesini beklemenin bizim tarafımızda ne gibi bir kabahati olduğunu anlayabilmiş değilim. "bilgisayarım internete bağlanmıyor" diye telefonda yakınan arkadaşın , telefon kablosunun bir ucunu bilgisayara takıp öteki ucunu elinde tuttuğunu söylersem, hangi admin panelini, mail hesabını nasıl kullanacağını, hangi açıklamalı tarifi anlayacağını bir ara anlatırsınız.

  iyi niyetli olmak kötü müdür? profesyonellik dediğiniz şey, iş yapıp parasını aldığınız bir insanın başı sıkıştığında gece yarısı yarıyolda bırakmaksa, haklısınız, hiç profesyonel sayılmam. şikayetim oraya gitmiş olmak değil, insanların problemlerini zorlamaması üzerinedir. "ben nasıl çözerim"'i sormak yerine "gelip bi bakıverseniz" kolaycılığına kaçmalarıdır. sonuçta biz de bu işleri sora sora öğrendik. ama sorduğumuz kişilerden aldığımız ipuçlarını kullandık..kitaplar aldık, dergiler karıştırdık, bir sürü milyon ve bazen milyar lira telefon paraları verdik..

  isyan ettiğimiz nokta, insanların neden anlamıyor olmaları değildir. bilgisayar denilen aleti neden "anlamaya gayret etmiyor" olmalarıdır..

  YanıtlaSil
 7. polemik için burda değilim sayın elinherifi.ilk paragrafta belirttiğiniz sorun için çözüm önerilerimi de yazdım.tlf da anlatmayın, dökümantasyon hazırlayın dedim.

  siz bana bakmayın esasen.devam edin bildiğiniz gibi.girmeyeyim ben sizin girdabınıza.sevgiler.

  YanıtlaSil
 8. sevgili rep kardeşim, ecnebi ülkede yaşamaktan yurdum gerçeği hakikaten sende biraz azalmış ve hatta iyimser bir yöne doğru kaymış bile olabilir.. bak yemin olsun, o insanların %95'i sen tek bir tıkla kurulabilecek fasiliteler yapsan onu bile tıklamanı senden isteyeceklerdir..

  eğitim ortalaması ilkokul üç olan bir ülke burası, hatırlatmak istedim:)

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.